Kasırga Çeşitleri

İnsanlara çok zarar veren ve büyük yıkım oluşturan kasırgalar dev internet ve sosyal içerik platformu 6 Tel'de !

KASIRGALAR

KASIRGA NEDİR?

Saatteki hızı 120 km’yi aşan güçlü fırtınalara kasırga denilmektedir. Kasırgaların bazıları çok yıkıcı bir etki yaratmazken bazıları binaları dümdüz edebilecek güçte etkilere sahiptir.

Bizde bu yazıda kasırgaların en küçüğünden en büyüğüne kadar olan çeşitlerini inceleyeceğiz.

 

KASIRGA ÇEŞİTLERİ

Kasırgalar büyükten küçüğe olmak üzere 5 çeşide ayrılır. Bu çeşitler;

Çeşit 1=

Bu kasırga çeşidinde Hasar çok az bir miktarda ve yüzeyseldir. Binaların yapılarına zarar vermez. Rüzgarın saatteki hızı 120 ila 154km arasındadır.

Çeşit 2= 

Bu kasırga türünde ilkine göre hasar biraz daha fazladır. Ağaçların devrilmesine ve bazı küçük hasarlara da neden olurlar. Rüzgarın saatteki hızı 155 ila 177km arasındadır.  

Çeşit 3= 

Bu kasırga türü orta derecede bir kasırga türüdür. Artık evlerde de hasar görülmeye başlanır. Rüzgarın saatteki hızı 178km ila 209km arasıdır.

 

Çeşit 4=  

Bu tür kasırgalar artık tehlikeli derecede sayılabilecek kasırgalardır. Binalara büyük hasarlar verebilir. Ayrıca evlerin çatılarının uçmasına sebep olur. Rüzgarın saatteki hızı 210 ila 247km arasındadır. 

Çeşit 5=

Bu tür kasırgalar en yıkıcı etkiye sahip olan kasırgalardır.  En sağlam olarak göstereceğiniz binaların bile bu tür kasırgalara dayanma ihtimali çok çok azdır. Etrafta ne var ne yok her şeyi dümdüz edebilecek güçleri vardır. En çok mal ve can kaybı bu kasırga türlerinde gerçekleşir. Rüzgarın saatteki hızı 250km’yi aşmaktadır.

 

Bugünkü yazımızda da sizlere kasırganın çeşitlerini ve yıkıcı etkilerini göstermeye çalıştık.