Eskide Kalan Çocuk Oyunları Nedir ?

Eskide kalan çocuk oyunları , çocuk oyunlarını dev internet ve sosyal içerik platformu 6 Tel olarak listeledik !

      Şimdiki çocukların bilgisayar oyunlarından dolayı oynamadıkları belki de hiç bilmedikleri oyunları listeledik.

                    

            ESKİDE KALAN OYUNLAR

KÖREBE 

Oyunda ebe olan kişinin gözleri bağlanır. Ardından ebe oyunda olan diğer kişileri gözleri bağlıyken, sesleri takip ederek bulmaya çalışır. Oyundaki diğer kişilerde ebeden kaçmaya çalışır. En son ebenin yakaladığı kişi bir dahaki tur ebe olacak kişi olur ve oyun bu şekilde devam eder. 

 

SAKLAMBAÇ

Bu oyun için ilk olarak ebe olacak kişi belirlenir. Ardından ebe belirlenen noktaya gelip gözünü yumar ve istenilen sayıyı saymaya başlar. Ebe sayarken diğer oyuncularda onun sayması bitmeden bir yerlere saklanırlar. Ebenin sayması bitince tek tek saklananları bulmaya çalışır. Bu sırada diğer oyuncularda ebenin saydığı yerden ayrılmasını bekler ve o görmeden sayma noktasına gidip ebelemeye çalışırlar. Bu şekilde kendilerini bir dahaki oyunda ebe olmaktan kurtarırlar. Ebe gördüğü kişileri sayma noktasına ebeleyebilirse. Ebeledikleri içinden ilk ebelenen bir dahaki tur ebe olacak kişidir. Eğer ebe kimseyi ebeleyemezse bir dahaki tur ebe olan kişi gene aynı kişi olur.

 

YERDEN YÜKSEK

Oyunda ilk ebe seçilir. Ebe seçildikten sonra oyundaki diğer oyuncular ebe yakalamadan önce yerden yüksek olan bir yerin üstüne çıkmaya çalışırlar. Çünkü oyuna göre ebe sadece yerdeki kişileri yakalayabilir. Yerden yüksekte olan kişileri ebeleyemez. Oyuncular ebe yakalamadan önce birbirlerinin çıktığı yerlerde gidip gelirler. Ebe eğer onlardan birini yere inmişken yakalarsa bir sonraki turun ebesi o yakalanan kişi olur.

 

İSTOP

Bu oyun için oyuncular yan yana durup bir çember oluştururlar. Topu elinde tutan bir kişi olur ve bu kişi topu havaya atarken oyundaki diğer kişilerden bir tanesinin ismini yüksek sesle söyler. İsmi söylenen kişi topu yakalamaya çalışır ve eğer topu havada yakalarsa başka birinin ismini söyleyip gene topu havaya atar. Ama eğer yakalayamazsa topun peşinden koşup en hızlı şekilde yakalamaya çalışır. O topu yakalayana kadar diğer kişilerde ondan uzaklaşabildikleri kadar uzaklaşırlar. Topu yakalayan kişi yakaladığında istop diye bağırır. Diğer kişiler de bu sesi duyduğunda durmak zorundadır. İstop yapan kişi bir renk söyler ve diğerleri söylediği rengi bulmadan onları topla vurmaya çalışır. Eğer herkes rengi bulursa bir daha ki tur gene aynı kişi istop yapmaya çalışır. Ama birini vurursa diğer tur istop yapan vurduğu kişi olacaktır.

 

YAKAR TOP

Bu oyunda oynayacak kişiler iki gruba ayrılır. Bir grup kenarlara dağılır. Diğer grup ise bu kişilerin arasında kalan yere yerleşir. Sonra oyun başlar kenardakiler ortada olan kişileri vurmaya çalışırlar. Bütün herkesi vurduklarında gruplar yer değişir ve bu sefer kenara geçenler bir önceki oyun olduğu gibi ortadakileri vurmaya çalışırlar. Oyun bu şekilde oyuncular sıkılana kadar devam eder.

 

Bugünkü yazımızda ele aldığımız oyunlar da bu kadar ...