Büyüleyici Kuzey Işıklarının İlginç Oluşumu

Kuzey Işıklarını ilginç ve büyüleyici oluşumu dev internet ve sosyal içerik platformu 6 Tel'de !

Kuzey ışıkları bizi hayran bırakan güzellikleri ile herkesin merak konusu olmuştur. Hadi şimdi gelinde bu bizi güzellikleriyle büyüleyen merak konusu ışıklar nasıl oluşuyor bir öğrenelim.

KUZEIŞIKLARINIOLUŞUMU

Dünyamıza en yakın yıldız olan Güneş her on bir yılda bir döngüye girer. Bu girdiği döngü sırasında “protonlar” (atomun içindeki artı yüklü tanecikler) ve “elektronlar” (atomun içindeki eksi yüklü tanecikler) özgür bırakılır. Güneşin yüzeyi aşırı derecede sıcak olduğu için bu sıcakta birbirleri ile çarpışan gaz molekülleri güneşte görülen patlamaları oluşturur. 

Özgür ve serbest kalan moleküller Güneş’in atmosferinden, manyetik alanlardaki küçük boşluklar sayesinde çıkıp dünya ya doğru ilerlerler. Dünyanın manyetik alanının az bulunduğu yer ise kutuplardır. Manyetik alan kutuplarda az ve zayıf olduğu için de elektronlar burada atmosferden geçer. Güneşten gelen moleküllerin Dünya atmosferindeki elektrik yüklü moleküller ile çarpışmasıyla da bizim zevk ve merak içinde izlediğimiz kuzey ışıkları oluşmuş oluyor.Kuzey ışıkları

Ek Bilgi

Kuzey ışıkları en iyi olarak 23 Eylül ve 21 Mart arasında görülür ve bu muhteşem ışıkları görmek için en iyi görülebilen yerler olan İskandinavya ülkelerine gitmeniz yeterli olacaktır.  

6 Tel - Dünya