Britanya bugün Avrupa Birliği'nden resmi olarak ayrıldı.

2016'da yapılan Avrupa Birliği'nden çıkış referandumunun kabul edilmesi ile bir çok tartışma ortaya çıkmıştı. Bu gün bunlar son buluyor. Bu gün Greenwich saati ile 23:30'da Britanya resmi olarak Avrupa Birliği'nden çıkış yaptı.

2016'da yapılan referandumun kabul edilmesinden sonra bir çok tartışma ortaya çıkmıştı. Bu tartışmalar hiç bitmeyecek olsa da resmi olarak bugün son buluyor. Bu gün Greenwich Saati ile 23:00 da Birleşik Krallık resmi olarak Avrupa Birliğinden çıkış yapmış oldu. Brüksel'de Avrupa Parlementosu'nun önündeki Birleşik Krallık bayrağı bir kaç saat önceden indirildi bile. Yerine Avrupa Birliği bayrapı takıldı.

Birleşik Krallık bayrağı Brüksel'de Avrupa Konseyin'den indirilirken.

Şimdi Dünya'nın ve Birleşik Krallık vatandaşlarının önünde tek bir soru var: Britanya'nın sonraki adımı ne olacak? Bu konuda İngiltere'de iki önemli grup mevcut. Çoğunluğu oluşturan grup olan Brexit destekçileri bu çıkışı destekliyor ve İngiltere'nin güçlenmesini engelleyen btün sınırların ortadan kalktığını söylüyor.

Bu çıkışın güç getireceğine inanan Brexit Destekçileri çıkışa geri sayım yaparken.

Öte yandan da hatırı sayılır sayıda insan da buna karşı çıkıyor Avrupa Birliği'nin barış ve güç getireceğine inanıyor.

Bir Avrupa Birlikçisi grubun Dover'da tepelere yansıttığı yazı: "Bu bizim yıldızımız. Bizim için ona iyi bakın."

İngiliz Başbakanı Boris Jhonson da konu hakkında bir açıklama yaptı. "Standartlarıyla Avrupa Birliği 50 yıldır bu ülkeye uymayacak bir yönde gidiyor." ve "Devletimiz sadece halka itaat etti." sözlerini kullandı.

Şimdi ne olacak hep beraber öğreneceğiz... 

Yazı:Yusuf Tunarın

Kaynak: BBC